Hedebyloppet, Vagnhärads Löparfest, 15e juni 2013  
  Hem   |    Information    |    Loppet     |    Anmälan    |    Funktionär    |    Kontakt    |    Resultat  
 

 

RESULTAT 2014

Dam 10 km
1 38.34 Hanna Windestam Dam 10 km (starttid 13:00) Enhörna IF
2 47.10 Clara Wadsten Dam 10 km (starttid 13:00) Södertälje Simklubb
3 50.36 Linda Nordin Dam 10 km (starttid 13:00) Vagnhärad
4 52.38 Cecilia Wikander Dam 10 km (starttid 13:00) Enklaresport Running Club
5 54.54 Helen Pahverk Dam 10 km (starttid 13:00) LK Nyköpings Runners
6 57.41 Therese Nelgard Dam 10 km (starttid 13:00)
7 1.07.37 Birgitta Willhans Dam 10 km (starttid 13:00) Hölö
8 1.11.15 Annelie Karlsson Dam 10 km (starttid 13:00) Trosa

Dam 5 km
1 25.19 Carina Svensson Dam 5 km motion (starttid 12:30) Camfil Vagnhärad
2 25.46 Maria Ställ Dam 5 km motion (starttid 12:30) Stockholm
3 27.39 Bianca Thell Dam 5 km motion (starttid 12:30) Vagnhärad
4 28.40 Christina Ställ Dam 5 km motion (starttid 12:30) Vagnhärad
5 29.33 Vanja Liljedal Dam 5 km motion (starttid 12:30) Nyköping Nyköping
6 29.47 Anna Cederth Lidholm Dam 5 km motion (starttid 12:30) Motor-Service Sweden AB Vagnhärad
7 31.32 Jenny Andersson Dam 5 km motion (starttid 12:30) Slk oxelösund Nyköping
8 32.44 Linda Westin Dam 5 km motion (starttid 12:30) Vagnhärad Vagnhärad
9 33.17 Sofi Nordh Dam 5 km motion (starttid 12:30) Camfil Trosa
10 33.47 Paulina Johansson Dam 5 km motion (starttid 12:30) Vagnhärad Vagnhärad

Herr 10 km
1 37.42 Tobias Brohlen Herr 10 km (starttid 13:00) SLK Oxelösund
2 38.36 Joakim Olsson Herr 10 km (starttid 13:00) Trosabygdens OK Gnesta
3 39.12 Roger Sten Herr 10 km (starttid 13:00) SLK Oxelösund
4 39.24 Joakim Theorén Herr 10 km (starttid 13:00) Gnesta Gnesta
5 40.19 Harry Äijö Herr 10 km (starttid 13:00) Stockholms Postens IK Tullinge
6 44.08 Torsten Klein Herr 10 km (starttid 13:00) Team Blekinge Stockholm
7 44.43 Mats Liwell Herr 10 km (starttid 13:00) SNO Södertälje
8 45.34 Henrik Nordin Herr 10 km (starttid 13:00) Vagnhärad Vagnhärad
9 46.05 Pontus Forsberg Herr 10 km (starttid 13:00) LK Nyköping runners Nyköping
10 47.03 Per Hell Herr 10 km (starttid 13:00) Norrköping
11 47.29 Robert Nevalainen Herr 10 km (starttid 13:00) Linköping Linköping
12 48.11 Rainer Matela Herr 10 km (starttid 13:00) Enklaresport Running Club Trosa
13 48.54 Mathias Wadsten Herr 10 km (starttid 13:00) Enklaresport Running Club Vagnhärad
14 49.19 Göran Andersson Herr 10 km (starttid 13:00) Trosa Trosa
15 50.22 Stefan Sjödin Herr 10 km (starttid 13:00) Enklaresport Running Club Vagnhärad
16 1.07.27 Arne Sylvest Herr 10 km (starttid 13:00) Vendelsö

 

Herr 5 km
1 20.28 Ole Kling Herr 5 km motion (starttid 12:30) Järna Järna
2 23.08 Emil Andersson Herr 5 km motion (starttid 12:30) Slk Oxelösund Nyköping
3 25.10 Kenny Hedlund Herr 5 km motion (starttid 12:30) Camfil Trosa
4 27.32 Peter Jansson Herr 5 km motion (starttid 12:30) Camfil Vagnhärad
5 28.14 Öyvind Zackow Herr 5 km motion (starttid 12:30) Enklaresport Running Club Vagnhärad
6 28.52 Björn Lithman Herr 5 km motion (starttid 12:30) Sille Västerljung
7 29.32 Johan Flygare Herr 5 km motion (starttid 12:30) Nyköping Nyköping

 

Knatte 1 km
1 Gustav Nordin Knatte 1 km Födda 2005 eller senare (starttid 12.00) Vagnhärad Vagnhärad
2 Ella Liwell Knatte 1 km Födda 2005 eller senare (starttid 12.00) Södertälje Södertälje
3 Erik Wiklund Knatte 1 km Födda 2005 eller senare (starttid 12.00) TBOK Stockholm
4 Theodor Östabo Knatte 1 km Födda 2005 eller senare (starttid 12.00) Vagnhärad
5 Love Larsen Knatte 1 km Födda 2005 eller senare (starttid 12.00) Ytterjärna IF
6 Emilia Wiklund Knatte 1 km Födda 2005 eller senare (starttid 12.00) TBOK Stockholm
7 Ludwig Windestam Knatte 1 km Födda 2005 eller senare (starttid 12.00) Oxelösund
8 Oskar Liwell Knatte 1 km Födda 2005 eller senare (starttid 12.00) Södertälje Södertälje

 

Ungdom 2 km
1 11.16 Tim Olsson Ungdom 2 km Födda 2000 eller senare (starttid 12:15) Trosabygdens OK Gnesta
2 13.17 Amanda Bergquist Ungdom 2 km Födda 2000 eller senare (starttid 12:15) Vagnhärad Vagnhärad
3 13.20 Sofie Hedin Ungdom 2 km Födda 2000 eller senare (starttid 12:15) Tough kidz Vagnhärad
4 14.49 Emma Nordin Ungdom 2 km Födda 2000 eller senare (starttid 12:15) Vagnhärad Vagnhärad
5 15.15 Ella Hedin Ungdom 2 km Födda 2000 eller senare (starttid 12:15) Tough kidz Vagnhärad
6 15.15 Alice Thell Ungdom 2 km Födda 2000 eller senare (starttid 12:15) Vagnhärad
7 18.36 Clara Westin Ungdom 2 km Födda 2000 eller senare (starttid 12:15) Vagnhärad Vagnhärad

 

RESULTAT 2013

UngdomTid
PlaceringStartnummerFörnamnEfternamnKlassKlubb/OrtFöddTid
1500EmilAnderssonUngdom 2 kmslk oxelösund200210:28
2502OliverUllbrandUngdom 2 kmTrosa200313:50
3503AlbinÅströmUngdom 2 kmVästerljung200313:53
4504EllaHedinUngdom 2 km200313:54
5505SamuelThorngrenUngdom 2 kmFunfighters200315:15
Knatte
StartnummerFörnamnEfternamnKlassKlubb/OrtFödd
414AlbinBjörkenKnatte 1 kmVagnhärad2004
423EssieWallinKnatte 1 kmTrosa2005
424EdlaÅström Knatte 1 kmVästerljung2005
421RasmusJohanssonKnatte 1 kmNykvarn2006
420Rasmus Alm Knatte 1 kmTrosabygdens cyklister2004
417JoelLindgrenKnatte 1 kmTBOK2004
416VidarWadstenKnatte 1 kmELLEN FUN-CLUB2006
415DennisThorngrenKnatte 1 kmFunfighters2008
422NellieUllbrandKnatte 1 kmTrosa2005
Herr 5 km
PlaceringStartnummerFörnamnEfternamnKlassKlubb/OrtFödd
1242Mikael SjöstedtHerr 5 km motionEnklaresport Running Club196619:47
2234PeterLindblomHerr 5 km motionEnklaresport Running Club196619:52
3233MarkusIwarHerr 5 km motionTrosa Edanö IBK P-99199920:21
4222PhilipFagernäsHerr 5 km motionTrosa Edanö IBK P-99200020:27
5230NiklasIwarHerr 5 km motionTrosa Edanö IBK P-99197120:37
6262AndersThelemyrHerr 5 km motionDuvbo IK196420:55
7260BoEngwallHerr 5 km motion195522:42
8228MattiasJohanssonHerr 5 km motionTrosa Edanö IBK P-99199922:57
9220Ivar BerglundHerr 5 km motionTrosa Edanö IBK P-99199923:23
10229ChristofferIwarHerr 5 km motionTrosa Edanö IBK P-99199924:21
11258IvarPetterssonHerr 5 km motionTBOK199824:28
12256David Lundvall Herr 5 km motionVagnhärad 197726:13
13224PontusBlomgrenHerr 5 km motionTrosa Edanö IBK P-99199926:16
14240RasmusSalmiHerr 5 km motionTrosa Edanö IBK P-99199926:17
15232JonathanJanssonHerr 5 km motionTrosa Edanö IBK P-99199926:18
16221WilliamKarlssonHerr 5 km motionTrosa Edanö IBK P-99199926:47
17238MatsPetersenHerr 5 km motionCombitech196726:48
18231AntonJagerstenHerr 5 km motionTrosa Edanö IBK P-99199928:15
19223Emil BlomHerr 5 km motionTrosa Edanö IBK P-99200028:15,2
20227SimonFlensburgHerr 5 km motionTrosa Edanö IBK P-99199928:15,4
21241Nils SjöblomHerr 5 km motionTrosa Edanö IBK P-99199928:15,6
22237CasperOlssonHerr 5 km motionTrosa Edanö IBK P-99200028:16
23259FredrikPetterssonHerr 5 km motionTBOK196233:20
24226ChristerFernströmHerr 5 km motionDOT194433:36
25239EddieRobertssonHerr 5 km motionTrosa Edanö IBK P-99200037:15
Dam 5 km
PlaceringStartnummerFörnamnEfternamnKlassKlubb/OrtFödd
1246AnnaFlensburgDam 5 km motionTrosa Edanö200328:15,8
2257MarikaBergDam 5 km motionUppsala196828:50
3219MarianneTörnströmDam 5 km motionNyköping196634:43
4250MonikaLinderDam 5 km motionDOT195434:47
5253HannaImerydDam 5 km motionOnline Partner197834:50
6263JessicaBarkDam 5 km motionEnklaresport Running ClubMöhippa34:53
7251CharlottaLundinDam 5 km motionAXA Sports Club195135:26
8252AnnWesterDam 5 km motionTrosa197035:39
9254BirgittaWillhansDam 5 km motionHölö196536:11
10255AnnelieKarlssonDam 5 km motionTrosa196536:16
11248AnnaJohanssonDam 5 km motionSMARTHÄLSANYKVARN198436:56
12247NettanFlensburgDam 5 km motionTrosa Edanö IBK P-99197037:17
13261YlvaBillerotDam 5 km motionSYW Markkonsult/Trafik(t)anten195642:05
Herr 10 km
PlaceringStartnummerFörnamnEfternamnKlassKlubb/OrtFödd
168FredrikUhrbomHerr 10 kmSpårvägens FK197733:03
249CédricSchwartzlerHerr 10 kmEnhörna IF197436:36
367PerBergHerr 10 kmUppsala LK196836:42
473JuliusOlssonHerr 10 kmTBOK200044:36
540LeifAnderssonHerr 10 kmBorlänge Löparklubb195445:14
648KentLindbladHerr 10 kmHögby IF197146:10
772StaffanOlssonHerr 10 kmTBOK196746:49
842StaffanBerglundHerr 10 kmTrosa197247:05
971DanielKihlgrenHerr 10 kmEnklaresport Running Club197647:33
1050DanielLythHerr 10 kmEnklaresport Running Club197649:06
1170ChristianVilkkiHerr 10 kmVästerljung197250:24
1269TorgnyToressonHerr 10 kmSödertälje-Nykvarn OL196152:58
1352MathiasWadstenHerr 10 kmEnklaresport Running Club197053:07
1446PatrikJohanssonHerr 10 kmSMART hälsa Nykvarn198554:48
1553JanWinstedtHerr 10 kmStockholm196458:55
44MattiasHellbergHerr 10 kmScania IF1974DNF
Dam 10 km
PlaceringStartnummerFörnamnEfternamnKlassKlubb/OrtFödd
166HannaWindestamDam 10 kmEnhörna IF198240:07
261LiselotteKlemmingDam 10 kmHögby If197844:47
355CarinaBerglundDam 10 kmEnklaresport Running Club197249:02
463ClaraWadstenDam 10 kmSödertälje Simsällskap199949:08
564CeciliaWikanderDam 10 kmTbok196454:05
662Helen PahverkDam 10 kmLK Nyköpings Runners195855:31
758JohannaGranlundDam 10 kmSödertälje198558:29
856GroBönnemarkDam 10 kmJönåkers IF196659:12
954JennyAnderssonDam 10 kmSLK Oxelösund197469:23

Resultat 2012

Herrar 10 km
Placering St.nr   Förnamn Efternamn Födelseår Klubb/Ort Tid Skillnad:
1 24   Oskar Kanmert-Gustafsson 1984 Hammarby IF 00:34:32 00:00:00
2 214   Julius Nilsson 1985 Enhörna IF 00:36:24 00:01:52
3 35   Robert Engqvist 1975 Enhörna IF 00:37:07 00:02:35
4 28   Gustaf Martinsson 1984 IF Linnéa 00:43:48 00:09:16
5 34   Lauri Karlström 1981 Västertorp 00:44:31 00:09:59
6 17   Joakim Abrahamsson 1964 enklaresport Running Club 00:44:52 00:10:20
7 2   Bert  Edbom 1951 Vagnhärad 00:47:17 00:12:45
8 11   Anders Scharp 1963 Trosa Stadshotell 00:47:28 00:12:56
9 5   David Hendén 1977 Running sucks 00:47:33 00:13:01
10 3   Tobias Eriksson 1968 Flen 00:47:38 00:13:06
11 16   Göran Andersson 1963 Nykvarn 00:47:41 00:13:09
12 212   Uno Steiner 1948 ICA-Trossen 00:50:10 00:15:38
13 4   Hans-Åke Gustafsson 1962 Jönköping 00:51:12 00:16:40
14 9   Patrik Karlsson 1969 enklaresport Running Club 00:51:34 00:17:02
15 33   Staffan Berglund 1972 Trosa 00:52:52 00:18:20
16 32   Ivar Berglund 1999 Trosa IF 00:52:53 00:18:21
17 13   Mathias Wadsten 1970 Camfil 00:53:04 00:18:32
18 8   Patrik Johansson 1985 SMART hälsa Nykvarn 00:54:40 00:20:08
19 10   Björn  Lithman 1969 Sille Sörgård 00:57:42 00:23:10
Damer 10 km
Placering St.nr   Förnamn Efternamn Födelseår Klubb/Ort Tid Skillnad:
1 27   Miranda Kvist 1988 Team UltraSweden 00:43:13 00:00:00
2 29   Gunilla Ekholm 1969 IK Akele 00:44:35 00:01:22
3 26   Karin Biwersi 1975 Hölö 00:47:44 00:04:31
4 213   Jenni Steiner 1971 ICA-Trossen 00:50:09 00:06:56
5 23   Clara Wadsten 1999 Vagnhärad 00:50:40 00:07:27
6 22   Helen Pahverk 1958 LK Nyköpings runners 00:53:28 00:10:15
7 19   Hanna Granberg 1981 Gläntan 00:53:51 00:10:38
8 31   Sofia Eriksson 1971 Strängnäs 00:54:13 00:11:00
9 21   Hanna Imeryd 1978 Skärholmen 00:55:09 00:11:56
10 30   Matilda Biveros 1982 Strängnäs 00:55:39 00:12:26
11 25   Jenny Andersson 1974 slk oxelösund 01:04:37 00:21:24
Herrar 5 km
Placering St.nr   Förnamn Efternamn Födelseår Klubb/Ort Tid Skillnad:
1 207   Johan Ohlsson 1964 enklaresport Running Club 00:20:39 00:00:00
2 206   Peter Jansson 1968 Camfil 00:28:10 00:07:31
3 208   Peter Thunström 1968 Vagnhärad 00:28:40 00:08:01
4 202   Christer Fernström 1944 DOT 00:30:33 00:09:54
5 205   Göran Husén 1952 SISAB 00:30:57 00:10:18
6 203   Peter Hansson 1966 Skarpnäck 00:36:57 00:16:18
Damer 5 km
Placering St.nr   Förnamn Efternamn Födelseår Klubb/Ort Tid Skillnad:
2 201   Monika Linder 1954 DOT 00:31:13 00:00:00
1 200   Johanna Granlund 1985 Södertälje 00:31:37 00:00:24
4 210   Marianne Sjöberg 1953 Älta 00:36:56 00:05:43
3 209   Lina Bernhardsson 1977 Bernhardsson Måleri 00:38:25 00:07:12
5 211   Anna Johansson 1984 SMARTHälsaNykvarn 00:40:16 00:09:03
Knattar
St.nr   Förnamn Efternamn Födelseår Klubb/Ort
410   Albin Åström 2003 Marieberg
409   Ellen Wadsten 2002 Vagnhärad
407   Alfred Nilsson 2004 Trosa
403   Diana Söderberg 2005 TBOK
411   Ella Åström 2005 Marieberg
408   Gustav Aldenius 2004 Trosa
401   Emil Olsson Östman 2002 Vagnhärad
405   Felicia Granath 2004 Järvsö
413   Buster Steiner 2003 Trossen
412   Steiner Rutus 2005 Trossen
400   Siri Carlsson 2008 Gläntan
406   Andreas Granath 2005 Järvsö
 
  Hedebyloppet